Hardanger jest haftem otwartym, co oznacza, że należy ukończyć zabezpieczenie powierzchni przed wycięciem nici tkaniny. Cały obszar motywu musi być otoczony przez bloki haftu płaskiego. Punkt startu, będzie także punktem końcowym i można przez to automatycznie sprawdzić, czy odliczanie było prawidłowe.
Wszystkie końcówki muszą być zakończone z tyłu robótki w taki sposób, aby nie były widoczne w obrębie powierzchni do wycięcia. Jeśli mamy większe powierzchnie do wycięcia, wówczas wycinamy i wykańczamy każdorazowo tylko małe powierzchnie w obrębie obramowania haftem. Kiedy nitki są wycięte, tkanina traci stabilność, która powraca po wykonaniu przęsełek.
Obrabianie ściegiem płaskim
Podstawą ściegu hardanger są bloki haftu płaskiego powstające przez 5 przeciągnięć nitki, którą wyszywamy nad 4 nitkami tkaniny. Wyszywamy na zmianę w kierunku pionowym i poziomym. Przęsełka w prawym kierunku będą miały wspólną dziurkę na rogu.
Wycinanie nici tkaniny
Na początku trzeba ukończyć obramowanie haftu. Następnie wyciąć tkaninę ostrymi nożyczkami blisko przęsełek haftu płaskiego. Grupy czterech nitek są ucięte blisko przęsełek, które działają jak kotwice.
Usunięcie nitek
Ostrożnie wyciągnąć każdą nitkę. Pozostaje otwarta sieć nitek w grupach po cztery, które służą do utworzenia przęsełek.
Owijanie nitek
Tworzymy przęsełka z 4 nitek poprzez gęste owinięcie najpierw 2 nitek w prawo, potem 2 nitek w lewo. Owijamy naokoło wszystkie nitki po przekątnej.
Owijanie z tworzeniem pętli
Owijamy trzy i pół przęsełka teraz przenosimy igłę nad środek sąsiedniej belki i przeciągamy z góry na dół w prawo, przekładając igłę przez pętlę i tak przez wszystkie pozostałe przęsełka.
Zakańczamy przeciągając igły pod pierwszą pętlą i wracamy do pozycji wyjściowej. Następnie dokańczamy owijanie 4 przęsełek.